Thursday, 22 March 2018

Even With Australian Food Prices It Is Possible Not To Break The Bank!


I have whinged about the cost of food prices in Australia. And poor Danny often hears me carrying on about how some English supermarkets reduce their yellow sticker specials to mere pennies. In Australia, a bag of prepared spinach might be reduced from $6.00 to $5.75, and this makes me pull a face! But with the know-how of my clever fella, we eat well and mostly healthily, on progressively less money, each week. I know there'll be a point where we probably won't be able to make it less and less, but so long as we don't make it more and more, we can always come out ahead.

Case in point, last night I was dumb for ideas for tea. Danny suggested we have sausage casserole. Mmm I liked the idea of that. What I also liked was that he offered to make it too. So, without needing a recipe, as we like to cook to the fridge contents, he created the casserole.

It was gorgeous and I wanted to eat all the leftovers. But, it was stored in an old jar for today, after all, I would have been only eating for greed if I'd had a second serving, as I was full.

It was choc-full of veggies, including, carrot, sweet potato, sprouts (YUMMMMMM!) and regular potato. He only put a small few sausages in it, and froze the rest of the pack. Using beef stock, a little milk, water, tomato paste, salt and pepper, he created a saucey-extra. No need for any melted cheese, no need for feeling stuffed and over fed. We ate the right amount and I was able to make moans of pleasure and gratitude with honesty.

All in all it probably cost about $5, but for about four serves, this is fantastic value. I learn new things every day and it's an amazing thing. Who knew frugality was a hobby? It's almost as good as reading books!



13 comments:

  1. Frugality is great. You two are much better at it than I am! Especially, I love kitchen frugality!
    The casserole sounds absolutely brilliant!
    J x

    ReplyDelete
  2. Looks delicious, I didn't realise food was so expensive in Australia, we are really lucky with the markdowns here. Do you grow your own?

    ReplyDelete
    Replies
    1. We grow a little, with plans to continually expand. I just can’t bring myself to pay $4 for one, measly, hard avocado...

      Delete
    2. Well done, would love to here about what you grow this year if/when you have the time.

      Delete
    3. I will try to write a post...it's a very greeny leafy affair at the moment.

      Delete
  3. I agree we don't have all those ridiculously discounted items like they have overseas but often there are ways and means of getting over that
    These days I'm finding it far more 'frugal' to buy first quality fruit and veg that have a good shelf life in the fridge rather than reduced that must be eaten there. Yes I'll give you that there's a difference in the outlay (cost) but is it a good option to swap that fresh goodness for wilted ready for the compost stock?
    Prepackaged veg is a no no where I'm concerned - buying loose means i can choose the size I want/need, otherwise you are stuck with the amount that's iin the bag whether you want that much or not.
    I'm not sure where you live but buying in season is a better bet for me. In season avocados are usually about $1 here in Melbourne and you can't get any further away from the growing area than that lol
    And as always sausages with vegetables is comfort food 'you' wouldn't walk away from. At least we don't in our house :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. You make some valid points, we're in Tasmania just our of interest.

      Delete
  4. Not all UK supermarkets have such big reductions. It depends on the store manager. In my part of the UK it is more usual to have a few pennies knocked off the price. The bloggers who live on yellow sticker shopping are not the norm. Healthy food is expensive here but if you are happy to live on out of date prepacked sandwiches and other junk then maybe you can get a few bargains.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Aaaa, that makes me feel a little better!

      Delete
  5. I would take your food prices in exchange for universal health care (about $800-1000/month health care premiums for healthy people in their 60's here - and that is just the insurance. Then there are the co-pays.) And education - our kids's tuitions plus room and board, several years ago, were $23,000-$50,000/year.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yes, I've heard it's quite a cost in the (I'm assuming) USA!

      Delete
  6. It looks delicious. Frugality is definitely fun and also healthier.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I agree and the day after, it's even better,

      Delete

Please leave a name and location so we can see who you are. Thank you. I have turned off anonymous comments due to excess spam. Thank you.